Search Results for "tortë"

bombë
Ëmbëlsira

Tortë bombë shumë e shijshme

Përbërësit për pjesën e parë: 1 litër qumësht, 6 lugë sheqer, 2 puding çokollate, 50gr gjalpë, 300gr keksa të bluar. Përbërësit për pjesën e dytë: 1 litër qumësht, 2 puding vanilje, 6 lugë sheqer, 50gr gjalpë, 160gr kokos. Përbërësit për pjesën e tretë: 500ml halta […]

tortë me nutella
Ëmbëlsira

Tortë me nutella që shkrihet në gojë

Kjo tortë me nutella është shumë e shijshme dhe e papërmbajtshme për të gjithë. Përgatitet shum lehtë, nuk kërkon shumë përbërës dhe të shkrihet në gojë me shijen që ka! Përbërësit: 1 vezë e plotë 100gr sheqer 80ml vaj lule dielli ½ lëvore limoni 300gr […]

Ëmbëlsira

Tortë tunel

Përbërësit: Peta e bardhë: 6 të bardha vezësh, 6 lugë sheqer, 5 lugë miell, 1/2 filxhan kafeje, vaj, lëvore limoni. Peta e kafët: 5 vezë, 5 lugë sheqer, 5 lugë arra të bluara, 2 lugë miell. Filli i verdhë: 6 të verdha vezësh, 6 lugë sheqer 6 lugë […]

tortë karotë
Ëmbëlsira

Tortë karotë, receta origjinale

Receta tradicionale e tortës karotë zakonisht përmban shumë përbërës të shtrenjtë dhe është shumë e vështirë për ta përgatitur. Por kjo recetë klasike dhe e lehtë e tortës karotë është desert krejt tjetër. Duke përdorur një blender të dorës, e bën shumë më të lehtë […]

tortë me afion
Ëmbëlsira

Tortë me afion dhe puding vanilje

Përbërësit: 3 vezë 3 filxhana sheqer (filxhan i kafes) 2 filxhana vaj 3 filxhana qumësht 6 filxhana miell 2 pako sheqer vanilje 2 pako pluhur për pjekje (baking powder) 4 lugë të mesme afion (mak) Përgatitja: Në një enë kuzhine shtojmë vezët, sheqerin dhe i […]